Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    8
    buna
    sunt noua pe aicieste prima data cand scriu
    am un baiat de 4 luni fara 1 sapt
    Ii dau lapte NAN cate 150ml la o masa,in total 5
    mese in 24 ore.am impresia ca nu-i ajunge,plange de fiecare data cand
    termina de mancat si-i scot biberonul.
    Dr.a spus sa nu-i dau mai mult pt.ca bebeii hraniti cu biberonul
    mananca fara masura,pana-i doare burta.
    voi ce credeti?

Floricica Avansata monica82's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2009
    Postari in forum
    2.146
    eu nu am auzit niciunde ca bebelusii hraniti cu bibe mananca fara masura...nu cred asa ceva
    in mod sigur baietelul tau nu se satura de plange cand ii iei bibe....da-i copilului sa manance atat cat are nevoie,apoi il ajuti sa scoata aerul din burtica si cu siguranta va fi bine si el multumit..
    e aiurea tare ce iti spune dr ta...mai incearca si alt dr

Maria Roxana -21.08.2008

Floricica Nou Venita dia16paula's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    163
    si eu ii dau la bebe nan1....doar masa de seara....la inceput si el s-a constipat si am crezut ca de la lapptele praf....nu stiu dac de la el sau de la altceva dar eu in loc de supozitoare am folosit codita de muscata si dupa 2 zile si-a revenit la normal
    baby growth

Floricica Nou Venita alinuta0's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2010
    Postari in forum
    1
    exista dragi mamici si nan 3 daca da de la cat s administreaza'\
    ???????:s

Floricica Avansata monica82's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2009
    Postari in forum
    2.146
    Nan 3 se da de la varsta de 10 luni pana la 1 an...cand se va trece la junior
    Maria Roxana -21.08.2008

Floricica Novice alinutza82's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    413
    @monaca Ce greutate are bebele tau? Cantitatea de lapte praf se calculeaza in fct de greutate.
    Oricum, mie mi se pare putin de 5 ori cate 150ml pentru 4 luni.

Floricica Nou Venita oanap85's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    185
    @monaca da copilului sa manance cat vrea el si multumeste-I lui Doamne-Doamne ca vrea sa manance ,cu al meu ma chinuiam sa manance atat ,acum la8 luni mananca 180 ml lapte cu greu asa ca ii poti da cat cere ,oricum i-a in considerare si parerea altui pediatru pt ca sincer nu am mai auzit ca un copil sa manance pana..,copilul mananca atat cat are nevoie.incearca macar o data si dai o sa vezi ca nu are nimic...si UNII se mai numesc DOCTORIpediatri

Floricica Nou Venita oanap85's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    185
    MAMICI VA ROG SA-MI SPUNE-TI SI MIE daca stiti o firma ceva ce distribuie lapte praf online mai ieftin.baietelul meu papa nan fara lactoza.

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.529
    Citat Postat de buburuzaramonaionela Vezi mesajul
    buna fetita mea are sapte saptamani de la patru saptamani ii dau nan1. de osaptamana mi se constipa. ii dau ceai de musetel si baby calm. i-am pus si miere in ceai. am folosit si supozitoare dar nu as vrea sa devina o obisnuinta. ce pot sa fac ? pot sa ii dau altceva? va rog frumos ajutati-ma si pe mine.
    nu-i mai da bb tau miere inainte de 1 an, folosita des produce botulism...ai grija!

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de iana10 Vezi mesajul
    Miti, fetita mea a mancat la doua saptamani si 120 ml lapte praf la o masa si asta dupa ce am tinut-o 30 min. la san (sa fi papat 30-40 ml si de acolo) Nu am renuntat la obiceiul de a o tine la san la fiecare masa, cate 15 minute la fiecare. In sanul stang nu am nici acum mai mult de 30 ml, insa in dreptul am aprox 150 ml la o masa. Nu stiu care sunt motivele pentru care tu nu alaptezi, dar daca ai macar un gram de lapte, da-i lui bb sa suga. Cat despre apetit, vei vedea ca treptat se regleaza. Oricum, bb-ii alaptati cu formula se ingrasa mai tare si nu sunt neaparat mai sanatosi.
    Cat despre obisnuirea lui bb cu biberonul si teama ca acesta va refuza sanul, mie nu mi s-a intamplat. Cu rabdare, neaparat dupa ce termina de supt de la san, se poate incerca introducerea unui biberon potrivit pentru varsta si care sa nu aiba orificiul prea mare. Daca exista un ritual riguros (eu am facut 15 minute la un san, 15 la celalalt, apoi biberon la discretie care continea neaparat laptele muls dupa supt la masa anterioara + cat ii trebuia din formula). Dupa cateva saptamani manca din orice biberon, in orice ordine.
    Eu nu am dat decat o data baby drink lui bb, pentru ca am auzit ca nu e bun. Am dat baby calm si apoi baby tea (are aceleasi ingrediente ca si baby calm, dar e de calitate mai buna). Am dat ceaiul cu biberonul, pentru ca din lingurita scuipa tot afara si nu am vrut sa pun zahar in ceai. Dupa ce a avut bb 6 saptamani si am vazut ca a crescut bine, am mai amestecat ceaiul si cu laptele.
    Cel mai bun preparat pentru colici, insa, a fost "colic baby", un sirop de la farmacie care e indulcit, insa cu ceva seva de plante. La doua zile dupa ce am inceput sa-i dau siropul respectiv au disparut si durerile de burtica. Daca se da siropul respectiv, se poate renunta la sab simplex, insa cel mai bine este sa intrebi si pediatrul tau.

cum adica?cu ce e mai nesanatos copilul hranit cu lapte praf ?
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita iulia__bulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2010
    Postari in forum
    1
    buna ,fetelor!
    eu sunt noua pe aici...am si eu o intrebare:pot sa ii reintroduc fetitei mele in alimentatie laptele NAN dupa ce o perioada de 10 luni am folosit laptele din comert LADORNA de 1.5% grasime?
    o sa bea NAN din nou sau o sa isi dea seama de diferenta?
    va multumesc si astept un raspuns.
    o zi buna!