Ultimele discutii din forum
    Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    Ar trebui sa ne gindim la sanatatea copiilor nostri nu numai la timpul prezent ci si in viitor... Cit de sanatosi vor fi ei peste 20-30 de ani? si daca sunt inalti si bine facuti, ce grad de inteligenta au?

... de acord cu tine ... dar nu merg asa de departe in viitor ...
    pot da exemplul unui copil care are acum 1 an ... si probabil toti prietenii ma considerau sarita de pe fix ca ma certam cu mama lui cand vedeam ce greseli imense facea in alimentatie ... copilul trebuia sa guste tot ... inclusiv cartofi prajiti cu smantana la 4 luni jumate ..
    Copilul pare bine mersi ... e gras ... are apetit ... dar
    raceste imediat (sistem imunitar compromis) ... are ficat marit, un pic de pancreatita, alergii nedepsistate inca ... multe alte carente ...
    ... concluzie ... nimic nu e ceea ce pare ... copilul parea fericit ca i se indeplinesc dorintele ... alea cu poftitul ... dar la ce pret?
    asa si cu laptele de capra ... daca e asa de minunat ... de ce nu sta la baza formulei ... sa zicem nu la toate ... macar la unele mai scumpe. iti spun si de ce. din cauza proteinei.
    Multi bebelusi dezvolta intolerante ori la lactoza ori la proteina. In sprijinul lor se dezvolta diferite formule de lapte bazate pe inlocuitori. Unul este soia ... numai ca este folosit cu succes in cazul bebelusilor vegetarieni (mai sunt si de astia!!!) si majoritatea celor care sunt intoleranti la lapte de vaca sunt si la soia.
    Alta varianta ... hidroizolarea proeteinei. Prin metoda asta este facut laptele Alfare .. o combinatie tare ciudata la gust dar are a facut minuni la noi.
    ASA ca in concluzie pentru domnisoara viitoare doftorita.
    printre toate minunile alea pe care le ridici tu la cer ( ca mama omida care le vindeca pe toate) in compozitia laptelui intra si proteina ... care la caprita e mult mai puternica ca la tanti vaca, si ar trebui sa stii ca din cauza asta nu se da la copii acest lapte prea devreme.
    ...
    aaaa ... mama acepui copil de care aminteam ... era si ea stiudenta la medicina ... tot asa cu job, familie etc ...

Floricica Avansata loriem77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2009
    Postari in forum
    1.801
    draga mischaela ceea ce ai spus tu, am spus si eu mai devreme (aceeasi Marie dar cu alta palarie). Tu ai inteles ca eu cred in satisfacerea poftelor copilului... nimic mai gresit. Tocmai ca eu optam pentru a astepta pina la o anumita virsta inainte de a introduce un lapte natural, fie el de vaca, fie de capra/iapa etc.

imi pare rau ca esti pusa pe picior de bataie. Este buna si o astfel de atitudine, dar nu in conditiile astea, cind multe din detalii/emotii se pierd prin scris.
    Loredana

Lilypie - Personal pictureLilypie Fourth Birthday tickers

Daisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita miffi's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    40
    nu sunt de acord ca un copil care raceste des are un sistem imunitar compromis. si fetita mea raceste destul de des in ciuda faptului ca are o dieta alimentara destul de bine pusa la punct, deci nu cred ca imunitatea unui copil este strict legata de alimentatie.
    Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita olive20's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2009
    Postari in forum
    28
    nu ar trebui sa fac asta dar hai sa iti spun ca sa fii pe deplin ofticata(imi cer scuze celor de pe site ca raspund unor chestii care nu-si au rostul si ma abat de la subiect)subiectul fiind laptele de capra dat copiilor,subiect asupra caruia mi-am exprimat parerea iar anumite persoane dau cu presupusul in necunostinta de cauza si ocolesc sa dea un raspuns concret si sa vina cu argumente in ceea ce afirma,asadar poate observa toata lumea cum aceasta distinsa doamna se baga peste parerile mamelor contrazicandu-le neavand nici un suport in final)e clar ca ai o problema cu vietile altora,imi pare rau duduie dar daca citesti bine de la inceput m-am exprimat astfel"ca laptele de capra este f bun...bla bla bla si cand va implini copilul meu un an ii voi da,asta nu inseamna ca ii dau imediat ce are un an,ma repet domnita este treaba mea personala ce fac si ce ii dau copilului meu sa manance,nu m-am exprimat:"MAMELOR DA-TI COPILULUI LAPTE DE CAPRA IMEDIAT CE FACE UN AN" bineinteles ca fiecare face ce vrea,dar tu trebuie sa respecti parerile celorlati ca de aceea s-a facut aceasta comunitate,nu sa vii sa spui in deradere:'bine ca nu scria si in libertatea ...bla bla bla"RUSINE!!!apropo te abati de la subiect:LAPTELE DE CAPRA DAT COPIILOR!!!daca erai atat de matura si sigura pe ce spui,veneai cu argumente clare:"mai femeilor nu bagati in seama nici un articol sau nici o parere spusa de x,y deoarece....si aici veneai cu argumentele !!!dar nu...pe tine te doare cu ce se ocupa lumea!HA HA HA!!!AR TREBUI SA DESCHIZI UN SUBIECT:CARE E CEA MAI TARE LA DAT SFATURI?LOOOOOOLLLLLLL bineinteles sfaturi nepricepute,si ca sa fiu satisfacuta pana la capat ca te-am facut knock -out:sa stii ca sunt studenta in anul 2 la medicina,am 2 joburi:asistent debutant personal al fetei mele,si agent de asigurari,asa ca reflecteaza si iti vei da seama ca tot ceea ce fac este f posibil si facut "ca la carte"si nu uita mamicile asteapta raspunsul vizavi de subiect,eu pana aici mi-am facut treaba,am dat un sfat:BUN,spre deosebire de altii,si e ultima mea postare in ceea ce priveste acest subiect,pe viitor nu mai raspund la acele persoane care nu merita sa fie bagate in seama!!!bye bye si imi permit sa iti dau un sfat,pacat de anii pe care ii ai,daca erai atat de desteapta precum te crezi nici macar nu acceptai sa iti pui mintea cu o fata de 21 de ani pe care tu ai incercat sa o desconsideri!si in cele din urma sfatul acccepta ca esti inconjurata de oameni mult mai priceputi ca tine!!!de fapt sunt convinsa ca stii ca ai o problema!!!esti frustrata mamaie!!!!iar acum un ultim bye

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    lapte de capra?
    de unde?
    se gaseste in magazine?..ca vreau si eu peste 6 luni cand implineste baietelul meu 3 ani.
    Cristina si Alex Darius
    (16 aprilie 2007)

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Olive, esti dulce si simpatica, dar tra' sa recunosti ca ai gresit cu postarea - dupa un an ii dai copilului sa guste cate un pic de lapte de capra/vaca din cand in cand (sau papica cu laptic)- dar nu il introduci in alimentatie in loc de formula/lapte de mama...Mischaela pe care am tot citit-o cred ca a obosit deja sa mai raspunda frumos, elegant, cu argumente de n ori la topicuri de genul asta -concluzia e ca o apreciez ca stie ce vorbeste! Eu, care mi-am batut capul cu problema asta nu as da fetei mele inainte de 3 ani lapte de vaca regulat- si de capra nici atat!!!!

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Gina,ai pus punctul pe "i",ma bucur sa vad mamici care nu arunca cu pietre cand cineva se straduieste din greu sa le impartaseasca din experientele lor nu tocmai placute!
    Cristina si Alex Darius
    (16 aprilie 2007)

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Eu nu stiu cati copii ar putea sa accepte laptele de capra, are gust asa nasol si de miros nu mai zic...
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    ca bebelus, eu am ajuns la concluzia ca poate accepta orice ... important e sa nimeresti momentul zilei si o foame pe masura ...
    alfare .. laptele ala de care vorbeam ... cum sa zic ce gust are ... amar, cu gust de untura de peste ... am luat sa gust si intr-o secunda eram in frigider disperata sa bag ceva in gura sa scap de gust ...
    pana la urma ... combinat cu cereale ... in somn ... l-a acceptat.
    dar sincer ... nu-i mai doresc never ever asa ceva ...
    in fine ... asta e posibil pana la un an ... dupa aia ... cel putin raluca nu cred ca l-ar mai fi acceptat.

Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.291
    din pacate faci parte din generatia COPY-PASTE ... si asta nu prea iti da voie sa gandesti.
    la voi totul s-a miscat mai repede. informatia zace insirata pe toate potecile netului asa ca nu ma mira cum multa lume se foloseste de ce gaseste imediat ... nu mai conteaza sursa si veridicitatea informatiei.
    pe vremea mea ... ca sa gasesti informatii ... trebuia sa scormonesti la greu ...
    ...
    ca viitor cadru medical ... mai ales din cauza asta ar trebui sa fii foarte atenta cu informatii de genul asta ... dar asta e ... varsta e de vina ...
    nu stiu de ce multa generatie tanara uita sa isi traiasca tineretile, studentia ... si se inhama imediat la ce ii asteapta o viata intreaga oricum. si mai vad si ca sunt super suparati ca la 20 de ani nu au casa sau masina ... pai e simplu ... ca sa le faci singurel pe toate astea trebuie ...ori ... sa iti dea mamica sau taticu', ori te duci la produs, ori faci o facultate, iti iei un job si usor usor faci niste credite cu care iti iei ce ai nevoie.
    ...
    cat despre joburile tale ... hmmm ... mi se pare ca unul se confunda cu meseria de mama ... nu stiu dar parca seamana :)
    ...
    cat despre frustrarea mea ... m-ai atins rau. :)

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    draga,tanara mamica...ori unul din job-urile tale este crescator de capre, ori esti atat de obtuza in gandire, ca nu poti accepta sa fii contrazisa...

cand sunt atatea formule de lapte special concepute pentru copii,la ce bun sa ne batem capul cu laptele de capra,vaca? unele mamici vor zice ca e vorba de costuri...dar, cu ce pret?cu pretul sanatatii copilului/never-ever...
    laptele nepasteurizat la temperatura inalta,UHT este contraindicat pentru consum,mai ales copiilor,de bebelusi nu mai zic...dar, nu-i asa fiecare face cum ii dicteaza instinctul matern!