Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita setilinca's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    2

Cat mamanca un copil de o luna?

Mi s-a spus ca fetita mea ar trebui sa manance cam 100 ml la o masa si sa aiba 7 mese pe zi insa ea abia manaca 80 in cele mai fericite cazuri deobicei papa cam 50. Daca o fortez vomita....cum sa procedez??

Floricica Nou Venita moniktto's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    fiecare copil are ritmul lui de crestere, eu stiu k trebuie sa manance cam 90 ml, 6 mese pe zi. daca bebelusul tau i-a in greutate nu trebuie sa-ti faci probleme. normal ar trebuie sa i-a cam 750g pe luna, dar si asta difera de la un bebelus la altul. al meu nu a luat niciodata mai mult de 500-600g pe luna

Floricica Debutanta bubuletz's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2009
    Postari in forum
    653
    Setilinca, Vladutul meu a baut maxim 120 ml la o masa, desi avea peste 5 luni. Trebuie sa tii cont ca toate datele sunt orientative. Daca ia in greutate, e vesela etc, n-ai de ce sa te ingrijorezi.
    N-o mai forta ca-i strici stomacelul. Daca mai mult nu incape in el, nu-i mai da. Cere ea cand ii este foame. Bebelusii stiu foarte bine ce vor si cat.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Second Birthday tickers

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Teo are 6 saptamani si, in medie, papa cam 80 ml la o masa, insa are mese la care mananca 60 ml si mese cu 100 ml. Am citit si eu ca trebuie sa manance pe zi 700 ml , insa de abia mananca 600. Cu toate acestea, i prima luna a pus pe el 1,300 kg. Deci atata vreme cat asimileaza bine ceea ce mananca nu ave de ce sa ne facem griji.

Floricica Nou Venita gavriluta's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2009
    Postari in forum
    1
    Buna ...si eu sunt tare ingrijorata ca fetita mea de 6 saptamani nu mai accepta Nan HA 1 , ea manca fara rasuflare 100 ml la o masa dar nu depasea 500-560 ml pe zi :( iar acum desi ii este foarte foame dupa 40 ml incepe sa se strambe sa se stranga toata sa dea caputul intr-o parte si sa impinga biberonul cu limbuta...am ajuns la concluzia ca nu ii place lapticul....Maine vreau sa ii schimb lapticul cu Milumil .Voi ce ma sfatuiti ?A mai patit cineva asa ceva ?

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Laptele nu se schimba decat daca si pediatrul este de acord ca trebuie schimbat.In plus trecerea de la un lapte la altul se face progresiv nu brusc ii dai alta formula de lapte si gata.Intreba medicul obligatoriu!!!

Lilypie Fifth Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita aliadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2008
    Postari in forum
    3
    bebelusul meu de aproape 7 saptamani papa si san si lapte praf. dupa san ii mai dau 30 sau 60 de ml depinde de cat vrea el. cand nu ii dau deloc san ii dau uneori si 90 de ml de lapte praf. iar ieri pediatra mi-a zis ca ii dau pera mult. i-am spus ca pe cutie scrie ca portia e de 150 ml dar a zis ca e prea mult. a considerat ca 30 de ml sunt suficienti ca si competare desi i-am zis ca eu nu am mai mult de 50 ml lapte la san. daca fetita ia in greutate cu 50 ml nu iti face griji. mai bine mai putin si des decat sa vomite

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Aliadi 150 ml in nici un caz la varsta ei.Al meu are 4 luni si un pic si ii fac 150 ml de apa cu 5 cupe de lapte uneori.Subliniez uneori.In rest 120 ml apa si 4 cupe de lapte praf.

Lilypie Fifth Birthday tickers
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita mihaelaplamadeala's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    9
    Atat timp cat copilu tau ia in greutate nu-ti fa griji eu am o fetita de 4 luni jumate si ea la o masa nu mananca decat maxim 100 ml de lapte si nu vrea mai mult dar nu o pot forta atata timp cat ea e vesela si se joaca. Fiecare copil cu ritmu lui de mancare
    Ioana Mariuca

Floricica Nou Venita Naomi.Onica502's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2017
    Postari in forum
    1
    stie cineva dece fetita mea de 5 sapt de cateva zile manaca mai putin decat manaca inainte ...are 3720..ea so nascut cu 2600 este normal pt greutatea ei sa manance atata?

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!