Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216

Canale galactofore blocate

Fetelor, as vrea sa stiu daca s-a confruntat careva dintre voi cu canale blocate dupa mai multe luni de alaptare.
    Eu am avut canalele infundate si sanii angorjati in primele zile dupa nastere. Tudor a venit pe lume prematur si prin cezariana. Din cauza ca era micut nu putea prinde mameloanele mele care oricum sunt plate. Pe acest fond sanii mei se umflau si erau foarte foarte durerori, laptele nu reuseam sa il scot si m-am chinuit foarte tare. Abia dupa ce mi s-a administrat oxitoxina cateva zile si dupa ce mi-am luat o pompa de san electrica mi-am rezolvat sanii.
    Pana la 1 luna am alaptat cu mameloane artificiale, apoi am reusit sa il fac pe Tudor sa pape direct de la san.
    Problema mea e ca inca mai am probleme cu sanii dupa cateva luni bune de alaptat. O data la 1-2-3 saptamani sanul stang devine insuportabil de dureros cu toate ca mananc din el. Ma chinui sa mulg, nu iese nimic, dar se umfla. Pana acum am reusit sa ma rezolv de fiecare data cu muls insistent, fortat copil sa manance des. Totusi, episoadele astea sunt tare neplacute si ma traumatizeaza deja.
    Sa vedem daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    nu cred ca ti se infunda canalele.. pur si simplu se umple sanul cu lapte. te mulgi mereu?

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    nu cred ca ti se infunda canalele.. pur si simplu se umple sanul cu lapte. te mulgi mereu?
    Andreea, nu mam mai muls de cand avea Tudor 2 luni. Acum de cand am probleme (dupa 4 luni) ma mulg din nou la sanul stang.
    Daca nu sunt blocate canalele atunci de ce nu reusesc sa scot laptele din san? De ce atunci cand sanul sta sa explodeze si am mamelonul umflat nu reusesc sa scot nimic din el, iar copilul imi plange la san?
    Modificata de mimo; 09.05.2010 la 14:19:24.
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    nici eu nu reuseam sa ma mulg... scoteam extrem de putin cu pompa, iar manual nu am reusit niciodata :D dar bb stia f bine cum sa o faca....

e posibil sa ti se infunde canalele daca nu scoti laptele de acolo... adica nu tre sa lasi sanii pietroi... daca vezi ca bb suge mai putin intr-o zi nu lasa sanul sa se intareasca pietroi...scoate lapticul de acolo...
    altfel nu ti se mai infunda...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Mimo, eu zic sa incepi alaptatul cu sanul cu probleme, vad ca Tudor are 6 luni deci cred ca suge ambii sani la o masa (daca nu suge din ambii sani, incepe alternativ, cand cu un san, cand cu celalalt). Daca nu poti scoate nimic din san cand este umflat, iti recomand sa faci un dus cu apa calda, sanul se va decongestiona si chiar va curge singur (mie asa mi se intampla), iar dupa ce incepe sa curga, continui mulsul cu mana sau pompa pana se inmoaie. Succes si sanatate!