Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Cum procedati in aceasta perioada cand apar racelile si trebuie sa alaptati?Va e teama sa nu transmiteti virusul bebelusului?Ce medicamente folositi mai ales daca e implicat si gatul sau aveti febra?

Cu asta ma confrunt acum dar inca nu sunt in stare grava.Am facut vaccinul pt gripa dar nu protejeaza impotriva racelilor minore.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    trebuie sa ai mare grija ce iei, exact ca in perioada sarcinii.
    pt temperatura poti lua oscillococcinum, pt gat homeogene. sau mai poti lua panadol, dar se ia numai la recomandarea doc in perioada alaptarii. eu am luat, dar am vb cu doc inainte.
    si bineinteles multe ceaiuri, lamaie ...
    daca ai facut vaccinul antigripal sa stii ca de la el ai aceste simptome. pe toti care i-am auzit ca au facut acest vaccin au racit imediat dupa.
    Lilypie 2nd Birthday Ticker
    Antonio Octavian, mami Bianca
    Raisa, vei fii mereu ingerasul nostru!!!

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.988
    Adela, poti sa alaptezi, dar sa porti masca sa nu ii trasnmiti din gura. Si daca ai febra poti, numai sa nu ai peste 38. Deja peste 38 trebuie sa iei ceva, paracetamol e ok, in nici un caz nu aspirina.

Eu am fost racita cind am alaptat si a fost ok, ba chiar se transmit si anticorpiipe care ii face mama in lupta cu raceala.
    Santate. Sa e spui cum va merge.
    Georgi si Jonathan

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Adela, si eu am fost racita de cand il am pe Vladutz, chiar acum sunt racita a 3-a oara.
    Eu am luat Coldrex (la recomandarea dr), care contine paracetamol si e ok in cazul alaptarii si pentru gat iau Homeogene, chiar este foarte bun.
    In rest, dupa cum zice Bianca, ceaiuri, lamaie. Dr mi-a mai zis ca as putea lua si Vitamina C tablete, dar eu am preferat sa o iau din citrice.

Prima data cand am fost racita, avea Vladutz 3 luni si am purtat masca, dar apoi nu am mai purtat, bine, ca ma feresc sa-l pupacesc toata ziua, ceea ce este fooooaaaarte greu :)))))
    Claudia si Vladutz (5 martie 2007)

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Eu am fost racita,am alaptat in continuare si nu am luat atunci nici un medicament. Se zice ca "raceala iti trece in 7 zile daca iei medicamente sau in 2 saptamani daca nu iei medicamente." Asa ca multa sanatate si ai grija de bebe.
    Stefan (31.07.2006)
    Silvia

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    fetelor, nu am febra insa imi curge nasul si stranut destul de des.acum imi fac supa de pui sa pap.nu stiam daca e ok paracetamolul. iau insa un sirop la recomandarea dr.robitussin pt gat ca ma durea gatul dar nu stiam ce sa mai iau compleetare pt nas si stranut.poate iau paracetamol.Am luat si niste fervex.
    medicam de care mi-ati zis nu sunt la noi si mi-e urat aici ca asigurarea nu acopera orice tratament.

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.261
    eu am raacit de 2 ori cand il alaptam pe Matei, dar am continuat alaptattul. in primul rans m-am tratat cu ceaiuri, lamaie si vit.C. am evitat medicamentele.
    Claudia,George Matei si Petru David.
    toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui.
    Banii nu te mai ajuta cu nimic atunci cand ca sa-i faci trebuie sa-ti neglijezi familia si sa-i dezamagesti pe cei dragi,banii nu stiu sa mangaie,sa aline dureri si sa spuna "te iubesc".Banii isi cer pretul lor....Pacat ca putina lume intelege asta.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    am baut si eu suc de lamaie si a trecut mai repede. sotul a racit inaintea mea si e inca racit iar eu deja nu mai am nimic.

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu am racit saptamana trecuta (nu a fost viroza, am stat desculta prin casa si am cam inghetat) si am luat nurofen pentru copii (ce a ramas de la Iana, de cand a fost racita, apoi am mai cumparat). A ras toata lumea de mine, dar dupa ce am luat, am inceput sa transpir ca un cal si pana a doua zi am scapat de febra si raceala.

Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    M-am speriat destul de tare saptamana trecuta cand sotul meu a fost racit bocna. Am crezut ca o sa se imbolnaveasca si Ruxandra, dar din fericire a scapat. Desigur, n-am scapat eu si m-am imbolnavit.Am luat doar paracetamol si multe ceaiuri. Pentru bebita am purtat masca si a fost ok.
    Ruxandra-Ioana -07.01.2008

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    si eu am racit si nu am luat nici un medicament,am mancat doar bomboane ptr gat ,ptr ca ma durea ,insa i-am transmis si bebelshiei mele raceala ,ptr ca doarme cu mine in pat ,dar ne-am revenit in exact o saptamana ,acum tusim precum magaritele dar ne va trece in curand ,oricum i-am dat o portie zdravana de anticorpi ,cand aveam febra aproape de 38 ma mulgeam si ii dadeam in biberon ,ca sa nu am surprize si sa ma trezesc ca la ora de masa nu o pot alapta.