Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.679

Idee Alaptarea si raceala

In cauzul in care mama este racita poate continua alaptarea doar in anumite conditii. In primul rand trebuie sa poarte o masca atunci cand alapteaza copilul (si nu numai) pentru a nu-i transmite virusii, apoi sa nu ia nici un fel de medicamente fara acordul medicului deoarece acestea trec prin lapte si ajungand la bebe ii pot face rau.

Din cate stiu eu se poate administra paracetamol, insa in nici un caz aspirina care este total interzisa.

Voi cum ati procedat cu alaptarea atunci cand ati fost racite?

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Hai ca azi m-am pus pe raspuns pentru ca m-ati nimerit cu subiectul in care am devenit experta dupa ce am trecut de faza "mama crizata" si mai ales impotriva medicamentelor cu pumnul.
    Asa cum am scris azi de cateva ori Esberitox este un medicament din plante, 100% natural si pentru ca in Germania se foloseste mi se pare ca de vreo 30 de ani are si studii clinice la baza care dovesc ca se paote folosi de gravide si mame care alapteaza fara nici o problema: iar efectul este dublu: ii ajuta si mamei racite si acesta transmite prin lapte si bebelusului substanta activa care il pazeste pe acesta de raceala. Prietena mea, farmacista a folosit cu succes Esberitox nu doar atunci cand a fost ea racita ci si cand bebelusul a fost racit si a vrut sa-i transmita prin lapte pentru ca nu vroia sa bea apa in care se dizolvasera pastilutele, desi gustul este bun, dar bebelusii sunt dificili....)

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Trec la mituri astea cu masca si cu pastilele :))
    In primul rand copilul este expus la virusii la care este expusa si mama pentru ca boala nu se manifesta la mama din primul moment al infectiei... in schimb virusii sunt prezenti in respiratia ei.
    In al doilea rand, mama cel mai bine face sa alapteze copilul pentru ca ea luptand cu boala dezvolta anticorpi specifici pentru boala respectiva si ii transmite prin lapte copilui... astfel copilul nu mai face boala sau face doar o forma usora.
    Iar pastile sunt destule care pot fi luate, inclusiv antibiotice.
    kellymom.com :: Selected List of Medications approved by the AAP for use in breastfeeding mothers

Deci, sfatul meu ar fi nu renuntati la alaptat pentru o banala raceala. E pacat.
    Lilypie Second Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu am alaptat in continuare, chiar racita fiind. Nu am purtat masca pentru ca am considerat ca nu il poate apara de virusi. Daca a fost necesar, am luat un antibiotic permis in alaptare (amoxicilina).

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    [QUOTE=ankag;2313686]Trec la mituri astea cu masca si cu pastilele :))
    In primul rand copilul este expus la virusii la care este expusa si mama pentru ca boala nu se manifesta la mama din primul moment al infectiei... in schimb virusii sunt prezenti in respiratia ei.
    In al doilea rand, mama cel mai bine face sa alapteze copilul pentru ca ea luptand cu boala dezvolta anticorpi specifici pentru boala respectiva si ii transmite prin lapte copilui... astfel copilul nu mai face boala sau face doar o forma usora.
    Iar pastile sunt destule care pot fi luate, inclusiv antibiotice.
    kellymom.com :: Selected List of Medications approved by the AAP for use in breastfeeding mothers

Deci, sfatul meu ar fi nu renuntati la alaptat pentru o banala raceala. E pacat.

eu il alaptez si acum pe lucas si sunt in totalitate de acord cu tine!!!!intr un an si jumatate am racit doar o simgura data ,dar intr o forma foarte usoara si am luat paracetamol si homeopate oscillo..apoi s ainfectat o masea d eminte si a trebuie sa iau antibiotic...mi a fost recomandat de medic....

acum e mai grav ca nu am idee cum s ail intarc....lucas e inebunit dupa titi...orice ar manca si orice ar bea..titit ramane desertul lui favorit....

AM ALAPTAT 1 AN 8 LUNI SI 2 SAPTAMANI

Floricica Nou Venita neira's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2010
    Postari in forum
    2
    Nu trebuie intrerupta alaptarea sub nici o forma,mai ales ca prin lapte tu ii transmiti anticorpii creati de organismul tau,puiutului,deci il protejezi mult mai bine asa.Daca este o banala raceala sau gripa,fara complicatii (gen amigdalita,pneumonie,etc), un oscilococcinum de la BOIRON este suficient,eventual o vitamina c,un algocalmin, ceaiuri multe,supa de pui cu lamaie.Daca exista complicatii sunt si antibiotice ce se pot lua dar este bine sa te vada medicul inainte.Pupici si insanatosire grabnica!