Like Tree14Likes

Alaptarea nou-nascutului – la ce sa te astepti in primele saptamani?

Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Idee Alaptarea nou-nascutului – la ce sa te astepti in primele saptamani?

Prima saptamana

Cat de des trebuie sa suga bebelusul?

Alaptarea frecventa incurajeaza o buna lactatie si reduce angrojarea. Tinteste sa alaptezi de cel putin 10-12 ori pe zi (24 de ore). NU POTI alapta prea des – POTI alapta prea rar.
    Alapteaza la primele semne de foame (agitatie, reflexul de cautare al sanului, manutele in gura) – nu astepta pana copilul plange. Acorda-i timp nelimitat la san cand suge activ, apoi ofera-i al doilea san. Unii nou nascuti sunt excesiv de somnorosi la inceput – trezeste bebelusul sa suga daca au trecut 2 ore (in timpul zilei) sau 4 ore (noaptea) de la ultimul supt.

Bea bebelusul suficient lapte?

Cresterea in greutate: Nou nascutii normali pot pierde pana la 7% din greutatea de la nastere in primele zile. Dupa ce “vine” laptele, bebelusul mediu alaptat va creste in greutate cca 170g/saptamana. Du-ti copilul la un control al greutatii la sfarsitul primei saptamani de viata, sau inceputul celei de-a doua. Consulta-te cu medicul sau cu consultantul in lactatie daca bebelusul nu ia in greutate corespunzator.
    Scutece murdare: In primele zile, bebelusul are in mod obisnuit un scutec murdar pentru fiecare zi de viata (1 in ziua 1, 2 in ziua 2 ...). Dupa ziua 4, scaunele ar trebui sa fie galbene (mustar) si bebelusul ar trebui sa aibe cel putin 3-4 scaune pe zi, de 2,5 cm diamteru sau mai mult. Unii bebelusi au scaun la fiecare supt, sau chiar si mai des – si asta este normal. Scaunul normal al unui nou nascut este moale (curgator) si poate avea ca niste granule, seminte in el.
    Scutece ude: In primele zile, bebelusul are in mod normal un scutec ud pentru fiecare zi de viata (1 in ziua 1, 2 in ziua 2 ...). Dupa ce “vine” laptele, asteptati-va la 5-6+ scutece ude / 24 ore. Pentru a vedea ce inseamna un scutec ud, turnati 3 linguri (45 ml) de apa intr-un scutec curat. O bucata de hartie (igienica) intr-un scutec de unica folosinta va poate ajuta sa determinati daca scutecul este ud.

Modificari ale sanilor
    Laptele ar trebui sa “vina” (sa creasca in cantitate si sa se schimbe din colostru in lapte matur) intre ziua 2 si 5. Pentru a reduce angorjarea: alaptati des, nu sariti peste mese (nici noaptea), asigurati o buna atasare la san/pozitionare a bebelusului, si lasati-l sa termine primul san inainte sa i-l oferiti pe al doilea. Pentru a reduce discomforul provocat de angorjare, folositi comprese reci sau cu frunze de varza intre alaptari. Daca bebelusul are dificultati in apucarea sanului datorita angorjarii, folositi inmuierea areolei prin presiune inversa sau mulgeti putin lapte pana areola se inmoaie, apoi incercati din nou sa atasati bebelusul la san.

Sunati doctorul, moasa sau consultantul in lactatie daca
    • Bebelusul nu are scutece ude sau murdare
    • Bebelusul are urina de culoare inchisa dupa ziua 3 (urina trebuie sa fie galben pal sau tranparenta)
    • Bebelusul are scaune inchise la culoare dupa ziua 4 (scaunul trebuie sa fie galben mustar, fara meconiu)
    • Bebelusul are mai putine scutece ude/murdare sau suge mai putin frecvent decat parametrii mai sus enuntati
    • Mama are simptome de mastita (sanul dureros plus febra, frisoane, stare gripala)

Saptamana 2-6

Cat de des trebuie sa suga bebelusul?
    Alaptarea frecventa in primele saptamani este importanta pentru stabilirea unei cantitati suficiente de lapte . Majoritatea nou nascutilor au nevoie sa suga de 8-12+ ori pe zi (24 de ore). NU POTI alapta prea des – POTI alapta prea rar.
    Alapteaza la primele semne de foame (agitatie, reflexul de cautare al sanului, manutele in gura) – nu astepta pana copilul plange. Acorda-i timp nelimitat la san cand suge activ, apoi ofera-i al doilea san. Unii nou nascuti sunt excesiv de somnorosi– trezeste bebelusul sa suga daca au trecut 2 ore (in timpul zilei) sau 4 ore (noaptea) de la ultimul supt. O data stabilit un ritm de crestere in greutate bun, poti sa nu mai trezesti copilul si sa il alaptezi atunci cand semnaleaza ca ii e foame.

Urmatoarele lucruri sunt normale:
    • Supturi frecvente si/sau de durata lunga
    • Modele de alaptare (durata, frecventa, orar) diferite de la o zi la alta
    • Supt “in bloc” (foarte frecvent pana la constant) pentru cateva ore – de obicei seara – in fiecare zi. Poate coincide cu perioada de “agitatie” normala pe care copii o au in primele luni.
    • Pusee de crestere, cand bebelusul suge mai des decat de obicei pentru cateva zile si poate avea un comportament agitat, nemultumit. In general, puseele de crestere care apar in primele saptamani sunt la primele zile acasa, 7-10 zile, 2-3 saptamani si 4-6 saptamani

Bea bebelusul suficient lapte?
    Cresterea in greutate: Bebelusul mediu alaptat va creste in greutate cca 170g/saptamana. Consulta-te cu medicul sau cu consultantul in lactatie daa bebelusul nu ia in greutate corespunzator.
    Scutece murdare: Bebelusul ar trebui sa aibe cel putin 3-4 + scaune pe zi, de 2,5 cm diametru sau mai mult. Unii bebelusi au scaun la fiecare supt, sau chiar si mai des – si asta este normal. Scaunul normal al unui nou nascut este moale (curgator) si poate avea ca niste granule, seminte in el. Dupa 4-6 saptamani, unii bebelusi au scaun mai rar, cu scaune infrecvente chiar si unul la 7-10 zile. Atata timp cat copilul ia in greutate bine, acest lucru se considera normal
    Scutece ude: asteptati-va la 5-6+ scutece ude / 24 ore. Pentru a vedea ce inseamna un scutec ud, turnati 3 linguri (45 ml) de apa intr-un scutec curat. O bucata de hartie (igienica) intr-un scutec de unica folosinta va poate ajuta sa determinati daca scutecul este ud. Dupa 6 saptamani, numarul scutecelor ude poate scadea la 4-5 pe zi dar cantitatea de urina va creste la 4-6 + linguri (60-90 ml) odata cu cresterea capacitatii vezicii urinare.

Oferta de lapte?
    Unele mame sunt ingrijoarate de oferta de lapte. Atata timp cat bebelusul ia in greutate bine doar din laptele mamei, atunci inseamna ca mama are o oferta de lapte suficienta. Intre controalele greutatii, un numar suficient de scutece ude si murdare indica faptul ca bebelusul primeste lapte suficient.

Articol tradus si adaptat de aici http://www.kellymom.com/bf/normal/newborn-nursing.html
    Modificata de ankag; 27.01.2011 la 13:44:13.
    ramoss, adeadina and teodoraioana like this.
    Lilypie Second Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Cred ca este un articol foarte folositor pentru mamicile care alapteaza,mai ales pentru cele care sunt la inceput si isi pun multe intrebari legate de acest aspect.
    Lilypie Second Birthday tickersLilypie Kids Birthday tickers

dintisor nr.1-26 noiembrie
    avem 7 !!!

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    oare de ce nam gasit eu articolul asta in decembrie cand aveam mai mare nevoie de el acum nu prea mai imi e de folos :((( :(((
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    Sfat folositor (sper): daca voi respectati toate regulile alaptatului si totusi bebelusul nu reuseste sa suga exista posibilitatea sa aiba fren lingual (ata la limba), acest lucru poate ingreuna suptul.

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    oare de ce nam gasit eu articolul asta in decembrie cand aveam mai mare nevoie de el acum nu prea mai imi e de folos :((( :(((
    parca ai mai intrat cand aveai nevoie, dar nu ti-ai aratat interesul prea mult..

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    anka, ai putea sa deschizi acest topic si pe la gravide pe undeva...

Floricica Nou Venita Feminis's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2011
    Postari in forum
    1

Cum sa te hranesti cand alaptezi

Ne-am gandit ca v-ar fi de folos niste sfaturi in ceea ce priveste alimentatia pe perioada alaptarii

Cum ma hranesc cand alaptez?
    valentina_c likes this.

Floricica Nou Venita alina_turmei's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    4
    Buna! Am si eu cateva nelamuriri....am o fetita de 3 sapt si e foarte mancacioasa...mai mereu suge...dar am o mare teama... Am foarte mult lapte si atunki cand ii dau sa suga cred k ii vine prea tare si se ineaca...sincer chiar tasneste...chiar ma mulg dar degeaba tot mult e. Oare e bine sa am asa de mult lapte? daca am akum la inceput si dupa ceva timp sa nu mai am. si pe deopate fetita a luat deja in greutate 300 g intr-o sapt.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Felicitari pentru decizia de a alapta!
    Exista metode pentru a scadea putin lactatia daca asta este o problema.
    In rest vei avea lapte in functie de cat timp alaptezi. La inceput exista la multe femei o productie excesiva determinata hormonal, dar cam pe la 6-8 saptamani (la unele abia la 9 luni) incep lucrurile sa se regleze dupa cerere si oferta.
    Daca tasneste prea tare laptele, reflex de ejectie exagerat, poti opri imediat copilul din supt si sa lasi sa iasa tot laptele ala cu presiune intr-un prosop si sa ii dai sa suga pe urma. Faptul ca te mulgi stimuleaza si mai mult productia, deci iti face si mai mult lapte.
    O metoda pentru a mai scadea lactatia este alaptarea in bloc, si anume desemnezi un singur san pentru un anumit numar de ore si ii dai sa suga doar din ala. Poti incerca de inceput pt 3 ore un san, urmatoarele ore celalalt san si tot asa. Si vezi cum merge, daca va fi nevoie sa cresti cele 3 ore sau sa le scazi.
    Cand e lapte foarte mult, laptele de inceput e mai slab si copilul mananca multa cantitate, dar de fapt mai putine calorii si nu ii tine asa mult timp de foame, plus ca poate predispunde la gaze, scaune verzi, datorita continutului mai mare de lactoza. De aceea este important sa ia laptele de la urma care este mai gras si prin alaptatul asta in bloc va ajunge sa goleasca bine sanul si sa ia si laptele acela gras de la urma.
    Faptul ca a luat 300 g intr-o saptamana este ok, nu e nicio problema. Multi bebelusi alaptati pun 1 kg, 1 kg si ceva in prima luna. Si mai e si scaderea aia in greutate de dupa nastere, care poate fi 1-300 de g... deci 300x4=1200 g pe luna... normal.
    Succes in continuare, si mai scrie daca mai am nelamuriri, o sa incerc sa te ajut cu tot ce stiu.
    Modificata de ankag; 17.01.2012 la 16:43:09.
    valentina_c likes this.
    Lilypie Second Birthday tickers

Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Nou Venita alina_turmei's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2012
    Postari in forum
    4
    multumesc foarte mult pentru sfaturi... dar imi este si teama ca daca fetita nu suge 4,5 ore mi se intaresc foarte tare sanii imi e frica sa nu fac ceva( nush mastita) sau nu stiu.Am uitat sa va mai zic k uneori atunci cand suge varsa dupa ce suge, dar varsa lapte lapte...si bine cateodata varsa asa mai branzos. e grav? imi cer scuze dar e primul copil si de asta sunt asa mai speriata.

Floricica Nou Venita monique_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    2
    buna ziua! sunt o proaspata mamica a uniu baietel si am o nelamurire in legatura cu programul de alaptare al copilului. din fericire pot sa il alptez la san. bebele meu la 3 zile de la nastere a facut icter fiziologic si din aceasta cauza e mai somnolent. se trezeste o data la 4-5 ore sa manance. la externare mi s-a spus sa-l alaptez la cerere dar mie mi se pare cam lunga perioada intre alaptari mai ales ca si mediacul pediatru la vizita mi-a sugerat sa-l alaptez o data la 3 ore max. am incercat sa-l trezesc dar a fost agitat toata ziua sau a adormit la san la doar 10 min de supt. daca ati trecut prin asa ceva sau aveti cunostinte as fi bucuroasa sa primesc un sfat, o sugestie. acum avem 12 zile de viata si cred ca e importanta alimentatia corecta. va multumesc si astept raspunsurile voastre...

Cuvinte cheie pentru acest topic

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!